ODBORNÝ DVOJMESAČNÍK ZAMERANÝ NA NAJNOVŠIE POZNATKY O VÝVOJI MOBILNÝCH PRACOVNÝCH STROJOV A O ICH APLIKÁCII V PRAXI

Deň JCB


Začiatkom septembra spoločnosť TERRASTROJ, spol. s r. o., zorganizovala pre svojich zákazníkov firemnú akciu Deň JCB vo svojej centrále v Bratislave. Už tretí ročník celoslovenskej súťaže strojníkov „majstrovstiev SR posádok strojov JCB“, bol zároveň spojený s prezentáciou novinky kolesového nakladača JCB Hydradig, ako aj celého produktového radu strojov JCB.

Počas celého dňa bol pripravený bohatý sprievodný program pre zákazníkov a ich rodiny, vrátane zaujímavých animácií pre deti. Veľmi populárna bola u detí obsluha pásového minirýpadla 8025, ako aj ovládanie RC modelu rýpadla či „opité okuliare“.

Návštevníci aj súťažiaci a hostia mali zároveň možnosť osobne a bližšie sa zoznámiť s Ing. Tomášom Skřipským, novým riaditeľom spoločnosti TERRASTROJ, spol. s r. o. Redakcia magazínu spracovala a uvádza zábery z tejto akcie na YouTube kanáli strojeamechanizacia TV. Pán riaditeľ veľmi rád poskytol rozhovor pre čitateľov magazínu, ako aj svoje postrehy či vízie spoločnosti.

Ako hodnotíte další ročník súťaže a plánovaný Deň JCB?
Ing. Tomáš Skřipský: Z môjho pohľadu aj podľa reakcií zákazníkov veľmi pozitívne. Počasie sme zabezpečili nádherné :). Teplé a slnečné počasie dotváralo príjemnú atmosféru. Myslím si, že sa aj to podpísalo pod hojnú účasť, ktorá bola okolo 230 návštevníkov, z viac ako 80 firiem. Verím, že ľudia sa dobre zabavili a zábavne strávili deň so strojmi JCB.

Priblížite nám, ako prebiehala samotná súťaž strojníkov?
Ing. Tomáš Skřipský: Na súťaži sa zúčastilo 34 strojníkov, prišli aj zo stredného a z východného Slovenska. Súťaž sme rozdelili podľa regiónov západ – stred – východ. Prebiehala doobeda. Odmenili sme prvé tri miesta za každý kraj a 9 strojníkov postúpilo do celoslovenského kola, ktoré bolo poobede.
Víťazi krajských kôl okrem iného získali šek na víkendový pobyt a celkový víťaz poukážku na dovolenku podľa vlastného výberu.

Každý súťažiaci súťažil na dvoch strojoch, na rýpadlo-nakladači a pásovom midirýpadle. Cieľom súťaže bolo čo najrýchlejšie podkopovou lopatou premiestniť futbalovú loptu zo stojana na tyči do pripravenej pneumatiky, resp. malú loptičku vybrať z piesku a premiestniť ju pásovým rýpadlom. Šikovní páni strojníci, tí najlepší zo všetkých súťažiacich, to zvládali asi za 10 sekúnd na rýpadlo-nakladači a 6 sekúnd na midirýpadle. Klobúk dole pred týmito profesionálmi. Ich výkony si môžete pozrieť na fotkách a videu na našej, kompletne novej stránke www.terra-world.sk.

Predstavíte nám model Hydradig, čím sa vyznačuje?
Ing. Tomáš Skřipský: JCB Hydradig je inovatívny model kolesového rýpadla, unikátny svojou stabilitou, rýchlosťou, výhľadom z kabíny a ľahkou servisovateľnosťou. Na prvý pohľad azda každého zaujme fantastický dizajn stroja a jeho skosená zadná časť. Práve vďaka tomu je Hydradig nedostihnuteľný vo výhľade z kabíny, ktorý je až o 30 % lepší v porovnaní s inými bežnými strojmi tohto typu. To, samozrejme, zaisťuje vysokú bezpečnosť práce v okolí stroja a komfort jeho obsluhe. Minimálny zadný previs predurčuje stroj na prácu v stiesnených podmienkach mestskej zástavby či rekonštrukcie prevádzkovo veľmi zaťažených komunikácií. Hydradig dosahuje rýchlosť až 40 km/hod, čo je bezkonkurenčne najlepšia hodnota v kategórii kolesových rýpadiel. Vďaka umiestneniu motora v ráme medzi nápravami má stroj extrémne nízko položené ťažisko, čo mu dodáva nevídanú stabilitu. Servis možno ľahko urobiť z úrovne terénu. Všetky tieto vlastnosti majú vo svojej podstate veľký vplyv na finálny požadovaný výsledok zo strany zákazníka a tým je dosiahnutá vysoká produktivita stroja JCB HYDRADIG.

Spoločnosť TERRASTROJ nie je nutné predstavovať, ale predsa, povedzte nám, je niečo nové vo firme alebo vo vašom živote?
Ing. Tomáš Skřipský: Spoločnosť TERRASTROJ, dcérska spoločnosť TERRA Holding, pôsobí na slovenskom trhu už od roku 1991. Holding pôsobí v 13 krajinách strednej a východnej Európy. TERRASTROJ, spol. s r. o., je výhradným zastúpením stavebných strojov JCB, zabezpečuje predaj aj popredajné služby. Samotná značka JCB je na Slovensku známa už desiatky rokov ako záruka spoľahlivosti a tradície. Vďaka vysokej kvalite a univerzálnosti strojov JCB, úrovni služieb zákazníkom a spoľahlivému servisu je spoločnosť TERRASTROJ 26 rokov najväčším dodávateľom rýpadlo-nakladačov na Slovensku.

Na pozíciu konateľa spoločnosti som nastúpil v máji tohto roka. Posledných 15 rokov som pôsobil v segmente nákladných vozidiel, na viacerých riadiacich pozíciách na Slovensku aj v Českej republike. Trh stavebných strojov je rádovo menší, o to dôležitejší je však vzťah so zákazníkom. V nákladných
vozidlách je všeobecne zaužívané, že prvé vozidlo predáva predajca, druhé servis. V stavebných mechanizmoch to platí ešte viac, s menším počtom a prepojením klientov sa dobrá aj zlá referencia šíri rýchlejšie. Servis je to, na čom musíme do budúcna stavať. Spokojnosť klientov je pre mňa absolútne prvoradá. Iba klient spokojný so servisom sa vráti a kúpi ďalší stroj u nás. V súčasnosti disponujeme tímom 18 skúsených mechanikov na 5 pobočkách, so 16 plne vybavenými servisnými výjazdovými vozidlami. Aktuálne rozširujeme počet mechanikov a veľa investujeme do školení a ďalšieho vzdelávania. Stroje, aj vplyvom nových emisných noriem, sú technicky čoraz zložitejšie a opravy sú často viac vecou elektroniky a práce s počítačom než klasickej hydrauliky a motorov. Novšie stroje už naozaj neopraví hocikto doma v garáži. Tam musíme my držať krok s vývojom techniky. Investujeme takisto do obnovy servisných vozidiel, pretože väčšinu našich pracovných výkonov realizujeme priamo u klientov.

Výrobca strojov JCB je na špičke technického vývoja, vyrába kvalitné stroje, o čom svedčí aj štandardná záruka na 5 rokov. Telematický systém LiveLink, ktorý zákazník získava pri kúpe stroja, je takisto na špičkovej úrovni, poskytuje množstvo užitočných informácií klientovi, ako aj nám ako servisnej
organizácii. Jedinečným prepojením medzi strojom JCB a našimi technikmi na diaľku vieme často diagnostikovať poruchu ešte predtým, ako k stroju vyšleme nášho technika. V správnom využívaní a zdokonaľovaní tohto systému je budúcnosť popredajných služieb.

Ako sa vám darí v predaji strojov a aké sú novinky a plány do budúcna?
Ing. Tomáš Skřipský: Po ťažkom prvom kvartáli druhý a tretí kvartál predstavujú výrazné zlepšenie. Trh zatiaľ neukazuje nejaký nárast, počty predaných strojov približne kopírujú predošlý rok. Po zakopnutí v minulom roku, keď sme o dva stroje stratili prvú priečku v rýpadlo-nakladačoch, sme sa tento rok vrátili na tradičnú prvú pozíciu v tomto najväčšom (okolo 29 %) trhu a pre nás tradične nosnom segmente. Plánujeme rásť v segmente mini- a midi- kolesových rýpadiel, zväčšili sme skladové zásoby v tejto kategórii, aby sme mohli pružne reagovať na dopyt zákazníkov. Uviedli sme novú ponuku na báze operatívneho lízingu (dlhodobého prenájmu), ktorý umožní užívať minirýpadlo za bezkonkurenčnú cenu už od 390 € mesačne. Do našej požičovne TERRA RENT sme zaradili aj stroje tohto typu, ktoré umožňujeme záujemcom krátkodobo vyskúšať za symbolický poplatok alebo aj prenajať na dlhší čas. Od septembra sme spustili demoprogram so strojom Hydradig, ktorý krátkodobo zapožičiavame na testovanie klientom, ktorí prejavili záujem o kúpu tohto typu stroja. Prvé ohlasy od klientov sú pozitívne, potvrdzujú jedinečnosť a správnosť novej koncepcie stroja Hydradig.

www.terra-world.com

Fotogaléria k článku